Oplatí sa jesť arašidové maslo?

Oplatí sa jesť arašidové maslo?

Arašidové maslo sa vyrába najčastejšie z arašidov, niekedy sú základom kešu. V 100 gramoch tohto produktu je až 600 kcal, rozhodne to nie je chuťovka, ktorá sa dá použiť aditívne.

Arašidové maslo v primeranom množstve – samozrejme len kvalitné – bude cennou ingredienciou v našom jedálničku. Môžete si kúpiť dobrý produkt, môžete si ich pripraviť aj sami doma. Potom máme možnosť experimentovať s druhom orechov a použitým korením. Na ich prípravu stačí orechy opražiť v rúre alebo na suchej panvici, vychladnúť a rozmixovať na hladkú hmotu.

Vzniknutú pastu okoreníme. Pri kúpe arašidového masla si vyberajte to s maximálnym množstvom orechov, aj 100%. Prídavné tuky, často stužené, konzervačné látky a sladidlá sú absolútne nevhodné. Dobré arašidové maslo obsahuje bielkoviny, cenné tuky a vitamíny skupiny B. Najlepšie je kombinovať ich s ovocím, celozrnnými výrobkami a kokteilmi.

Domáce proteínové kokteily

Proteínové koktaily sú dôležitou súčasťou stravy každého športovca. Najlepšie je piť ho hneď po cvičení. Vôbec však nie je potrebné používať hotové zmesi. Zdravý koktail si môžete pripraviť aj sami. Základom by mal byť produkt, ktorý je zdrojom bielkovín.

Môže to byť mlieko, jogurt alebo kefír. Môžete použiť aj rastlinné mlieko obohatené o proteínový doplnok. Zaujímavým nápadom je zmiešať rastlinné mlieko s chudým tvarohom ako zdrojom bielkovín. Spomínaný proteín treba kombinovať so sacharidmi. Vybrať si môžeme z ovsených vločiek alebo ovocia. Sú nevyhnutné na to, aby telo produkovalo glykogén.

Do koktailov môžete pridať ďalšiu zeleninu, bylinky alebo ovocie a ak chcete extra chuť, môžete použiť korenie. Okrem byliniek dobre poslúžia koreniny, ktoré naštartujú metabolizmus: čili, korenie, škorica a zázvor. Experimentovať môžeme aj s tzv superpotraviny. V kokteiloch budú fungovať chia semienka, zelený jačmeň, sezam či amarant.

Guarana – lepšia ako káva

Guarana je rastlina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v lesoch Amazónie. Jeho semená obsahujú množstvo cenných látok: asi 3 % bielkovín, až 11 % tukov a 4 % cenných minerálov. Za zmienku stoja aj dve látky skryté pod názvom teobromín a teofylín, ako aj niekoľkonásobne viac kofeínu ako v zodpovedajúcom množstve kávových zŕn.

Guarana má priaznivý vplyv na náš organizmus. V prvom rade zrýchľuje metabolizmus prostredníctvom zvýšeného vylučovania žalúdočných štiav. Stimuluje tiež nervový systém, stimuluje procesy myslenia a znižuje celkovú únavu organizmu. Predpokladá sa, že guarana má aj antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti. Znižuje tiež napätie hladkého svalstva v cievach. Nápoj z guarany stimuluje činnosť rýchlejšie ako káva a účinok je dlhší.

Odporúča sa pre športovcov a veľmi aktívnych ľudí. Guarana pomáha aj pri zvládaní stresových životných situácií. Pri jeho dávkovaní treba použiť zdravý rozum. Nie je ťažké sa predávkovať, čo vám namiesto stimulácie k práci spôsobí vážne problémy s koncentráciou.

Jerzy