Hromadné cvičenia
Hromadný tréning je pomerne náročný na realizáciu, najmä pre ľudí, ktorí s jeho realizáciou len začínajú. Ak je to možné, oplatí sa preto aspoň na začiatok využiť rady a vedenie skúseného osobného trénera, pretože požiadavkou na efektivitu takéhoto cvičenia je správne prevedenie mnohých viacvrstvových cvikov.
Amatér sa s tým môže poriadne natrápiť a v tomto prípade môže nevedomosť spôsobiť aj vážne zranenie, ktoré znemožňuje ďalší tréning. Väčšina začínajúcich osobných trénerov predstavuje tajomstvá Full Body Workout, ktorý bude v tejto fáze rozvoja svalov perfektný pre veľkú väčšinu ľudí.
Žiaľ, musíte byť trpezliví, pretože budovanie svalovej hmoty je zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje nielen trpezlivosť a obrovské množstvo práce, ale často ho sprevádzajú aj mnohé obete súvisiace napríklad so štýlom stravovania. Neodporúčajú sa tu sladené nápoje, sladkosti či rýchle občerstvenie.
Predlaktie
Svaly predlaktia sú jednou zo skupín svalov, ktorých vývoj nie je príliš komplikovaný. Prečo sa to deje? No, možno si to nie sme plne vedomí, ale tieto svaly sa aktívne podieľajú na drvivej väčšine našich cvičení.
Navyše, ich anatomická štruktúra umožňuje rýchle rozšírenie a väčšiu svalovú silu bez akejkoľvek špeciálnej námahy. Ich cvičenie z nejakého dôvodu vyvoláva množstvo kontroverzií, pretože existujú zástancovia rozvoja tejto skupiny svalov cvikmi určenými len na tento účel, zatiaľ čo odporcovia tvrdia, že je to len strata času, pretože sa rozvíjajú počas iných cvičenia. Bez ohľadu na to, ako sa na to pozeráte, obe strany tohto sporu majú do istej miery pravdu.
Svaly predlaktia majú rovnakú zázračnú schopnosť ako brušné či lýtkové svaly – veľmi rýchlo sa regenerujú aj po veľmi intenzívnom tréningu. Silné predlaktia sú veľmi dôležitým prvkom najmä pri silových športoch, pretože nielen posilňujú úchop, ale umožňujú aj zvýšenie silového výkonu.
Svaly nôh
Tréning dolných a sedacích svalov zahŕňa také svaly ako: objemné (stredné, bočné, stredné), krajčírske, dlhé adduktory, pubické, bedrové, bedrové svaly, široký napínač fascií, štíhly sval, bicepsový sval stehna, pološľachový sval , semimembránový sval, gluteus (veľký, stredný, malý).
Najlepšie a najefektívnejšie cviky na túto časť tela sú okrem iného všetky druhy drepov, napríklad s použitím činky umiestnenej na ramenách (pre bezpečnosť a ochranu pred zranením sa oplatí zvoliť váhu tyče realisticky pri vašich súčasných silových schopnostiach). Okrem toho, že si počas drepu naložíte na ramená, môžete činku držať aj vpredu.
Dobrým cvikom sú aj takzvané hackové drepy, ktoré sa od tradičných líšia tým, že činka je umiestnená za chrbtom, presnejšie pod zadkom, ruky by sa pri tomto cviku mali narovnávať. Keďže cvičenie vyžaduje oveľa komplikovanejšiu techniku, mala by byť pri ňom použitá váha zodpovedajúco nižšia.